انواع لوله کشی ساختمان – زینولوله

آموزش لوله کشی آب ساختمان
آموزش لوله کشی آب ساختمان – زینولوله
سپتامبر 17, 2020
Show all

انواع لوله کشی ساختمان – زینولوله

انواع لوله کشی ساختمان - زینولوله

انواع لوله کشی ساختمان - زینولوله

با توجه به تنوع روش های لوله کشی آب در ساختمان این بار قصد داریم تا در ادامه مقاله نحوه لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین این بار در این مقاله  انواع لوله کشی ساختمان – زینولوله را بررسی کنیم.

انواع لوله کشی

لوله کشی سنتی آب :

لوله کشی آب به روش سنتی از قدیم در ساختمان سازی کاربرد داشته و می توان گفت بیشتر ساختمان ها را در گذشته به این روش لوله کشی می کردند. در آن زمان بیشتر از لوله های فلزی برای انجام لوله کشی آب ساختمان استفاده می شد.

اما با توجه به دلایلی از جمله اجرت بالای نصب به دلیل سختی کار، زنگ زدگی لوله ها در دراز مدت و همچنین سنگین بودن لوله های فلزی اکنون دیگر از این لوله در لوله کشی آب ساختمان استفاده نمی شود.

لوله کشی انشعابی:

در لوله کشی آب به طریق انشعابی لوله آب در تمام ساختمان از رایزر اصلی منشعب می شود و تفاوتی در نحوه لوله کشی آب سرد و گرم نیست. در این روش لوله اصلی بعد از اینکه از داخل خیابان وارد ساختمان شد بعد از نصب کنتور مستقیما در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل استفاده از رایزر اصلی آب در داخل ساختمان در روش انشعابی به این صورت است که برای هر محل مصرف یک انشعاب از سر لوله گرفته شده و در انتها کل مسیر لوله کشی به یکدیگر مرتبط می شوند.

به همین دلیل است که به این نوع از لوله کشی، انشعابی می گویند. لوله کشی انشعابی را امروزه بعد از منسوخ شدن استفاده از لوله های فلزی با کمک لوله های پلیمری انجام می دهند.

برای لوله کشی آب گرم نیز یک انشعاب از رایزر اصلی وارد وسیله حرارتی شده و از خروجی آن لوله آب گرم را خارج می کنند.

این یک توصیف کلی از لوله کشی انشعابی بود. حال شکل قرار گیری لوله های منشعب شده در لوله کشی انشعابی به دو دسته تقسیم بندی می شود. لوله کشی انشعابی به صورت توکار و لوله کشی انشعابی به صورت روکار.

در واقع می توان گفت انتخاب بهترین روش لوله کشی ساختمان در روش انشعابی بر مبنای این دو مدل است.

اگر لوله های منشعب شده از رایزر اصلی را از زیر مصالح ساختمانی عبور دهیم شکل لوله کشی به صورت توکار انجام خواهد گرفت و با این اوصاف این نوع لوله کشی را نمی توان در ساختمان های در حال سکونت بدون کنده کاری اجرا کرد.

اما اگر لوله های آب سرد و گرم منشعب شده را بر روی سطح خارجی دیوار نصب کنیم، شیوه لوله کشی به شکل روکار انجام می شود.

لوله بازکنی سیار - زینولوله

لوله کشی کلکتوری:

دلیل نام گذاری این نوع لوله کشی به صورت کلکتوری به خاطر استفاده از وسیله ای به نام کلکتور در این مدل لوله کشی آب در ساختمان است.

این نوع لوله کشی مدرن و پیشرفته است و از قوانین لوله کشی سنتی و انشعابی تابعیت نمی کند. چرا که بر خلاف لوله کشی انشعابی می توان این مدل از لوله کشی را در یک ساختمان به صورت جداگانه نیز اجرا کرد.

در این شیوه رایزر اصلی آب بعد از ورود از خیابان به داخل ساختمانی که قرار است لوله کشی کلکتوری در آن اجرا شود وارد کلکتور می شود. سپس در محل های مختلف بنا بر لزوم مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل در این شیوه رایزر اصلی در داخل کلکتور منشعب می شود.

تعداد کلکتورها در داخل ساختمان بنا بر تعداد مکان های مصرف متفاوت است. کلکتورها با تعداد خروجی و ورودی های متفاوت در بازار موجود هستند. ما اطلاعات جامع تر را در مقاله کلکتور چیست قرار داده ایم.

حال جدا از تنوع مدل های کلکتور ما در لوله کشی آب ساختمان به حداقل دو کلکتور جداگانه برای لوله کشی آب سرد و گرم احتیاج داریم.

چون رایزر اصلی آب مستقیما وارد وسیله حرارتی نمی شود و برای تقسیم شدن لوله آب گرم خروجی از پکیج در بین وسیله های حرارتی مانند رادیاتورها احتیاج به کلکتور جداگانه داریم.

برخلاف لوله کشی سنتی یا انشعابی لوله کشی کلکتوری را نمی توان به صورت روکار انجام داد، چون شکل قرار گیری لوله ها بعد از خروج از جعبه کلکتور فقط به صورت توکار است ولی در این شیوه می توان لوله ها را در دو حالت متفاوت از لوله کشی توکار در ساختمان اجرا کرد.

در برخی ساختمان ها لوله ها را مانند لوله کشی انشعابی از کف ساختمان عبور می دهند اما در ساختمان سازی های مدرن تر شیوه لوله کشی کلکتوری به صورت زیرسقفی اجرا می شود، یعنی لوله های یک ساختمان را در زیر سقف طبقه بالایی عبور می دهند.

بهترین روش لوله کشی ساختمان را می توان با بررسی فاکتورهایی از قبیل سرعت اجرا، قیمت تمام شده کار، کیفیت کار و حفظ و نگهداری از لوله کشی آب در ساختمان پیدا کرد. البته شکل سازه نیز اهمیت بالایی در پیدا کردن بهترین روش لوله کشی دارد.

منظور از شکل سازه این است که ساختمان در حالت ساخت است و یا در حال سکونت است. این عامل مهم نقش به سزایی در انتخاب شیوه لوله کشی برای ساختمان دارد که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد مخصوصا اگر بخواهید در یک طبقه مجزا اقدام به لوله کشی کنید.

 

کدام یک از روش های لوله کشی سریع تر اجرا می شود؟

به طور کلی در بین روش های لوله کشی ذکر شده اگر به دنبال سریع ترین روش لوله کشی آب در ساختمان هستید ما به شما لوله کشی آب به شیوه انشعابی و به صورت روکار را پیشنهاد می دهیم، مخصوصا اگر ساختمان در حالت سکونت باشد.

چرا که در این روش همانطور که ذکر شد بدون خرابی می توان لوله ها را از روی سطح دیوار عبور داد. در واقع از این روش لوله کشی آب در زمینه تعمیرات لوله کشی آب نیز استفاده می کنند و دلیل آن هم پرداخت هزینه های کمتر و سرعت کار بالاتر است.

اما برخی افراد به دلیل اینکه ظاهر لوله ها در لوله کشی روکار مشخص است، از این روش از لوله کشی در ساختمان خود استفاده نمی کنند.

با این حال با توجه به مزیت های فراوان لوله کشی روکار، هنرکاران ساختمان سازی راهی برای رفع این مشکل پیدا کردند و آن استفاده از داکت کشی است.

داکت کشی در واقع استفاده از قاب های مخصوص لوله است که کل سطح خارجی لوله را می پوشاند و علاوه بر زیبایی باعث استقامت کار نیز می شوند.

در این بین بعد از لوله کشی روکار که رکورد سریع ترین شیوه لوله کشی ساختمان را دارد، می توان از لوله کشی کلکتوری با لوله های لایه ای به عنوان دومین شیوه لوله کشی ساختمان از لحاظ سرعت نام برد.

که البته شرط مهم استفاده از این شیوه در لوله کشی ساختمان این است که ساختمان در حال ساخت یا بازسازی باشد.

چرا که همانطور که در بالا ذکر شد لوله کشی کلکتوری در دسته لوله کشی های توکار قرار دارد و اما دلیل داشتن سرعت کار در این مدل از لوله کشی همانطور که گفتیم به خاطر وجود دو فاکتور مهم است یکی وسیله کلکتور و دیگری لوله های لایه ای.

چون کلکتور به انشعاب گیری سریع در ساختمان کمک می کند و از طرفی اگر از لوله های لایه ای در این شیوه استفاده کنید، سرعت کار به دلیل نصب راحت این مدل از لوله ها بسیار بالا می رود.

 

تعویض و تعمیر لوله های آب در کدام روش آسان تر و کم هزینه تر است؟

بلاخره ممکن است لوله های آب هم مانند سایر تجهیزات ساختمانی بعد از مدتی دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کنند. حال در این صورت شکل لوله کشی اولیه ساختمان تعیین می کند که چه میزان هزینه و وقت باید صرف تعمیر و یا تعویض لوله ها شود.

از میان روش های مختلف لوله کشی می توان گفت که در لوله کشی روکار کمترین هزینه و وقت را می توان صرف تعویض یا تعمیر و حتی انشعاب گیری از لوله ها کرد.

مخصوصا اگر لوله های آب گرم دچار مشکل شده باشند که به دلیل حرارت بالای آب این یک مشکل رایج در میان لوله های سیستم حرارتی در ساختمان است.

اما اگر لوله کشی اولیه ساختمان از نوع کلکتوری بود در میان لوله کشی کلکتوری که لوله ها در کف ساختمان خوابانده می شوند و یا به صورت لوله کشی زیر سقفی قرار می گیرند، می توان گفت راحت ترین شکل تعویض، تعمیر و انشعاب گیری از لوله ها در حالت زیر سقفی اجرا می شود.

چرا که لوله ها در زیر کنافی در زیر سقف قرار دارند که با بر داشتن کناف لوله ها قابل دسترس هستند.

تیم زینولوله انواع خدمات لوله کشی را در شهر تهران به شهروندان عزیز ارائه می کند. برای هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

دیدگاه ها بسته شده است